Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Dzieciaki, Iwona Pavlović i Norbi las sadzili

2013-04-24 16:24:44 (ost. akt: 2013-04-24 16:44:51)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Ponad sześćset dzieci z Olsztyna i okolic sadziło wczoraj las w leśnictwie Wadąg, a okazją było Ogólnopolskie Święto Lasu. Obok najmłodszych w zalesianiu wzięli udział celebryci i VIP–y.

Zalesianie na tak wielką skalę z udziałem dzieci przedszkolnych i szkolnych przeprowadzono na terenie, który obejmuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie po raz pierwszy w roku ubiegłym, w leśnictwie Dąbrówka. Tym razem wybrano blisko 3 ha zrębu w leśnictwie Wadąg niedaleko Olsztyna. Pogoda dopisała.

Jak zasadzić swoje drzewko

Nic tak nie uczy dzieci miłości do lasu, jak uczestnictwo w takich akcjach jak zalesianie, możliwość zasadzenia swojego drzewka, podejrzenia pracy leśników, wreszcie sam pobyt w lesie. Świadczyło o tym ogromne zainteresowanie najmłodszych na widok przygotowanych do zalesiania sadzonek sosny, dębu oraz buku.

— Przyjechałam tutaj z przedszkolakami z Łęgajn — powiedziała nam Bożena Szewc, jedna z opiekunek. — Nasze dzieci, które, jak pan widzi, noszą emblematy w postaci listeczków, z przyrodą są za pan brat. Przedszkole uzyskało między innymi certyfikat Zielonej Flagi za podnoszenie świadomości ekologicznej.

Pracowano w parach: dorosły, który wykopywał dołek pod sadzonkę plus dziecko, które drzewko sadziło. Z przedszkolakami z Łęgajn pracował jeden z rodziców, Henryk Zdunek i jego córka Maja.
— Kiedyś to drzewko będzie większe niż ja! — opowiedziała Maja.

Okazało się, że niektórzy leśnicy są utalentowanymi pedagogami. Na przykład Wojciech Dębek z leśnictwa Wyrandy każde dziecko pytał o imię i cierpliwie tłumaczył zasady zalesiania.

— Drzewko wkładamy do dołka tak, żeby system korzeniowy znajdował się pod ziemią, okopujemy je i udeptujemy wokół.

Norbi sadzi las przez całe życie

Po zakończonej pracy dzieciaki odpoczywały, a wtedy do sadzenia lasu zabrały się VIP-y, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych. W zalesianiu wzięli też udział celebryci, Iwona Pavlović i Norbi. Oboje tryskali wprost energią.

— Przypomina mi to atmosferę wykopków szkolnych, w których kiedyś uczestniczyłam — powiedziała pani Iwona.
— A ja las sadzę przez całe życie! — zażartował Norbi. — To znaczy, że kiedy tylko mam okazję, uczestniczę w zalesianiu.
Po czym udowodnił, że wie, na czym ta czynność polega.

W innym miejscu, specjalnie ogrodzonym, posadzono dęby.
Hejnał wykonany na rogach przez leśników oznajmił koniec zalesiania. Wszystkich uhonorowano medalami "Przyjaciel Lasu", a miejsce to upamiętniono wkopaną tablicą pamiątkową z informację, kto w dniu Ogólnopolskiego Święta Lasu, nad którym patronat objął prezydent Bronisław Komorowski, sadził drzewka.

Następnie był posiłek, dzieciaki dzieliły się wrażeniami, oglądały leśne ekspozycje, bawiły się, a zasłużeni leśnicy otrzymali medale.

— Dzisiaj w leśnictwie Wadąg posadzono osiem tysięcy drzewek — powiedział Jan Karetko, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. — Tej wiosny leśnicy posadzą 22 mln drzew na powierzchni odpowiadającej 5 tysiącom pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TY #1065661 | 81.190.*.* 25 kwi 2013 08:19

  Daj już spokój MY OLSZTYNIACY LUBIMY MIEĆ GŁOWĘ W ŚMIETNIKU. TAM TAK ŁaDNIe ŚMIERDZI

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. No ico z tego,!!!! #1065660 | 81.190.*.* 25 kwi 2013 08:18

  Wybuduje miasto śmietnisko i tego smrodu i tak drzewka nie zatrzymają.. 1,5km od dworca w olsztynie powstaje SORTOWNIA ŚMIECI smród na kilometr!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages