Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Zabawa w Wikingów, czyli festyn w średniowiecznym wydaniu

2013-05-08 20:23:17 (ost. akt: 2013-05-08 10:59:16)

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Wikingowie pojawią się na VI Festynu Archeologicznym w Gadach w gminie Dywity. "Historia na żywo" to hasło tej imprezy, która odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w wiosce na Warmii.

Gady leżą przy bocznej drodze. PKS tu nie dojeżdża, trasy nie obsługuje też żaden busik. Ale "daleko od szosy" nie odnosi się do Gadów, w których działa stowarzyszenie "Nasze Gady".

— Sześć lat temu wpadliśmy na pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę — opowiada Teresa Kosińska, prezes stowarzyszenia, które wraz z Grupą Partnerską "Warmińskie Gniazdo" organizuje festyn. — Poprzez powrót do historii wypromujemy wieś!

Galindowie i baba pruska

Z okazji I Festynu Archeologicznego członkowie stowarzyszenia wybudowali we wsi chałupę Galindów. Pokazano tam m.in. proces wypalania garnków. Zorganizowano też też Bieg Prusów, a najmłodsi zabawili się w wydobywanie z ziemi skorup po garnkach i oddzielanie ziarenek maku od piasku, czyli zabawa w Kopciuszka. W programie imprezy był również koncert piosenkarki z Litwy śpiewającej w języku pruskim. Członkowie stowarzyszenia, w tym sołtys Rajmund Antosiak i rzemieślnicy pokazali, jak wyglądało rzemiosło w dawnych czasach. Pleciono między innymi powrozy, a Grzegorz Pepłowski z Nerwika, miłośnik historii Prusów, wyrzeźbił babę pruską.

— Odbyła się także prelekcja w ówczesnej świetlicy wiejskiej — wspomina Robert Klimek, archeolog, autor książek między innymi o Gadach. — Ciasno było, więc niewiele osób weszło. Po trzech latach, z pomocą gminy, wybudowano we wsi Ośrodek Rzemiosł Zapomnianych, co pozwoliło rozszerzyć ofertę festynu.

Gotowanie według Wikingów

— Zainteresowanie festynem wrasta, więc w tym roku będzie trwał dwa dni, 7 i 8 czerwca — mówi Teresa Kosińska.
W piątek o godz. 10 na terenie rekreacyjnym wsi rozbiją swój obóz Wikingowie. Przy namiotach rozłożone zostaną warsztaty średniowiecznych rzemieślników takich jak bursztynnik, płatnerz, garncarz. Na placu turniejowym będzie można wziąć udział w grach i zabawach średniowiecznych. Jest również okazja, by wspólnie z Wikingami ugotować średniowieczne potrawy. O godz. 12. lekcja muzealna prowadzona przez dr Marka Jagodzińskiego, odkrywcy średniowiecznej osady Truso pod Elblągiem. Później warsztaty języka pruskiego prowadzona przez jednego z jego znawców. W sobotę, 8 czerwca, festyn rozpocznie się o godz. 12, kiedy przyjadą rowerzyści ze stowarzyszenia Kołodrom. Po ich powitaniu odbędą się pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych: garncarstwa średniowiecznego, zielarstwa i kuchni ludowej oraz wyrobu zabawek. O 14 Naukowe Forum Pruskie, prowadzone przez naukowców z UWM, UMK w Toruniu i Muzeum Archeologicznego w Elblągu. Przez cały czas festynu otwarty punkt gastronomiczny i stragany z lokalnymi wyrobami rękodzielniczymi i spożywczymi.

— Wiele z tych osób, które wystawią swoje wyroby posiada certyfikat marki lokalnej, który przyznaje co roku w Gadach kapituła — informuje Teresa Kosińska.

wu-ka
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gg #1078686 | 83.9.*.* 9 maj 2013 08:05

    Ludzie KTO pisze te artykuły?????????????????????? Ja jestem czytelnikiem starej daty i drażnią mnie artykuły z BYKAMI. Nie ma tłumaczenia, że komputery, że XXI wiek, że wszystko wolno NIE, nie wolno pisownia jest pisownią i nie przyjmuję żadnego tłumaczenia. Jeśli marny dziennikarzyna nie potrafi pisać niech nie pisze w ogóle. Festyn to nie jest tak trudne słowo, że nie można przetłumaczyć, powinno być FESTYNIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages