środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Mieszkańcy i proboszcz są wdzięczni za przekazane pieniądze

2015-09-11 19:26:41 (ost. akt: 2015-09-11 17:27:53)

Autor zdjęcia: JN

Dwa tygodnie po wpłynięciu wniosku z prośbą o pomoc radni gminy Dywity przyznali ponad 12 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie w kaplicy w Bukwałdzie.

Choć zabytkowy kościółek w Bukwałdzie jest zamknięty z powodu pękających ścian i osuwającej się skarpy od lutego 2014 r., to dopiero 17 sierpnia tego roku parafia w Brąswałdzie złożyła wniosek do Urzędu Gminy w Dywitach o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie. Wójt Jacek Szydło już kilka razy wcześniej deklarował, że gmina pomoże parafii w ratowaniu kaplicy.

Jednak dopiero po złożeniu oficjalnego wniosku o pomoc były podstawy do wsparcia. Gmina zadziałała błyskawicznie i na ostatniej sesji zajęła się sprawą. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu dotacji w wysokości 12,3 tys. zł na wykonanie badań geologicznych i dokumentacji technicznej prac zapobiegających osuwaniu się wzgórza i budynku kaplicy w Bukwałdzie.

— Dziękuje Radzie Gminy Dywity i wójtowi za szybkie działanie — mówi ks. Stanisław Tkacz, proboszcz parafii w Brąswałdzie. — Dotacja pomoże nam w skompletowaniu całej dokumentacji technicznej potrzebnej do starania się o pozyskanie środków Ministerstwa Kultury na sfinansowanie prac naprawczych i konserwatorskich kaplicy i wzgórza. Pozostanie jeszcze znalezienie środków na dwa kolejne projekty. Mam nadzieję, że również inne instytucje, które deklarowały pomoc, wesprą nasze dzieło.
Ksiądz dodaje, że zbiórka na kaplicę będzie prowadzona także podczas dwóch najbliższych koncertów, które odbędą się w kościele w Brąswałdzie 19 i 20 września.

Sołtys Bukwałdu Bogumiła Brewka, która wspólnie z mieszkańcami założyła społeczny komitet ratowania kaplicy w Bukwałdzie, cieszy się, że gmina wsparła jej ratowanie.

— To pierwszy urząd, który to zrobił — mówi Bogumiła Brewka, która wspólnie z mieszkańcami również organizowała zbiórki na kaplicę. — Stan kaplicy pogarsza się. Martwi mnie też to, że jesteśmy ciągle bez chodnika, który zamknęli drogowcy z powiatu. Liczymy na szybkie działania w tej sprawie.

nj

Historia kościoła w Bukwałdzie

Kościół pod wezwaniem św. Józefa w warmińskim Bukwałdzie, wpisany do rejestru jako kaplica filialna, został zbudowany w 1858 roku i rozbudowany w 1930 roku. Pierwsza wzmianka na temat kaplicy wotywnej, wzniesionej w tym miejscu, pochodzi z XVII wieku. W 1858 r. mieszkańcy Bukwałdu Jan Biernatowski i Jakub Pamsa wybudowali większą kaplicę. Ponieważ liczba wiernych, zwłaszcza w czasie odpustów i pielgrzymek związanych z kultem św. Józefa rosła, to w 1930 r. kaplicę ponownie rozbudowano. Powstały w ten sposób niewielki kościół został poświęcony w tym samym roku przez ks. Alojzego Moritza.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages