Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Urodziny księdza Walentego Barczewskiego w Brąswałdzie

2016-02-17 09:56:22 (ost. akt: 2016-02-17 10:15:11)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Msza święta, prelekcje, złożenie kwiatów na grobie i występ zespołu Spręcowia – w taki sposób Gmina Dywity chce przypomnieć postać księdza Walentego Barczewskiego, zasłużonego Warmiaka i wieloletniego proboszcza z Brąswałdu. Wydarzenie odbędzie się w środę 17 lutego.

Ksiądz Walenty Barczewski to postać zasłużona dla Gminy Dywity, ale i całej Warmii. Zabiegał o obronę języka polskiego na Warmii, dbał o przywiązanie do kultury i tradycji przodków, był historykiem, pisarzem, folklorystą, redaktorem, wydawcą, a nade wszystko niezwykłym proboszczem parafii w Brąswałdzie.

- Był indywidualnością niezwykłą. Przerastał inteligencją, wykształceniem i umiejętnością postępowania innych działaczy narodowych na polskiej Warmii – uważa dr Jan Chłosta, historyk Warmii i autor wydanej przez Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne biografii „Niezwykły proboszcz z Brąswałdu”. - Za życiowe zadanie obrał sobie powstrzymanie na swojej ziemi rodzinnej wszelkich wpływów germanizacji, uchronienie prostego ludu warmińskiego przed wynarodowieniem, co wtedy łączyło się z utratą języka ojczystego.

Gmina Dywity przypomni postać zasłużonego księdza z Warmii w środę 17 lutego w jego rodzinnym Brąswałdzie. Rocznica urodzin rozpocznie się o godz. 11 w kościele parafialnym od mszy świętej, którą odprawi Józef Górzyński, Arcybiskup Koadiutor Archidiecezji Warmińskiej.

Po mszy goście i uczestnicy złożą kwiaty na grobie księdza i przeniosą się do świetlicy wiejskiej, gdzie prelekcję o księdzu Barczewskim wygłosi dr Jan Chłosta. Wspomnienie rodzinne o proboszczu z Brąswałdu przedstawi Warmiak Robert Pieczkowski, a w części artystycznej wystąpi warmiński zespół ludowy „Spręcowia”.

Dodatkowym elementem wydarzenia będzie stoisko z książkami związanymi z księdzem Barczewskim. Będzie można nabyć pozycje: „Niezwykły proboszcz z Brąswałdu”, autorstwa Jana Chłosty, oraz spotkac się wydawca Witoldem Mierzejewskim, który będzie obecny z książkami: „Geografia polskiej Warmii”, Walenty Barczewski i „Piśmiennictwo polskie nie tylko na Warmii w XIX i XX wieku”, Walenty Barczewski

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Dywity, Parafia Brąswałd, Sołectwo Brąswałd i Sołectwo Bukwałd. Patronat medialny objęły: Radio Olsztyn, TVP Olsztyn i Gazeta Dywicka.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katechetka #1933636 | 88.156.*.* 17 lut 2016 10:37

  A kogo to ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages