Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Kwesta na Pomnik Zasłużonych Warmiaków

2016-10-31 17:43:16 (ost. akt: 2016-10-31 16:37:24)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Propagator Warmii Edward Cyfus, dr Izabela Lewandowska, dr Stanisław Niepsuj, uczniowie, nauczyciele, rodzice - wszystkich ich będzie można spotkać z puszkami 1 listopada na cmentarzach parafialnych w Brąswałdzie i Dywitach. Pieniądze z kwesty zostaną przeznaczone na budowę Pomnika Zasłużonych Warmiaków, który ma stanąć w Brąswałdzie.

To będzie pierwsza kwesta, której celem jest materialne upamiętnienie Warmiaków zasłużonych w walce o polskość tych ziem. Pomysł na uhonorowanie zasłużonych Warmiaków powstał kilka lat temu, a 10 października do życia powołany został Społeczny Komitet Budowy Tablicy/Pomnika Zasłużonych Warmiaków.

- Ruszamy ze zbiórką publiczną na ten cel – informuje dr Jan Chłosta, przewodniczący Komitetu.

Kwesta w dniu Wszystkich Świętych będzie się odbywać na cmentarzach parafialnych w Dywitach i w Brąswałdzie. W tej pierwszej miejscowości kwestarze będą stać z puszkami w godz. od 9 do 14, a w Brąswałdzie od 9 do 17. Do zbierania pieniędzy udało się namówić znane postacie związane z Warmią, a więc niestrudzonego propagatora Warmii Edwarda Cyfusa, dr Izabelę Lewandowską z UWM, która zajmuje się tematyką gwary warmińskiej, czy znanego onkologa Stanisława Niepsuja. Z puszkami stać będą również Warmiak Robert Pieczkowski, młody piewca Warmii Łukasz Ruch, długoletnia nauczycielka z Dywit Jadwiga Ferenc, a także uczniowie i nauczyciele z Bukwałdu, Brąswałdu i Dywit, rodzice i przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Bukwałd.

- Liczę na duże wsparcie mieszkańców gminy Dywity i gości, którzy będą 1 listopada odwiedzać cmentarze w Dywitach i Brąswałdzie – mówi Edward Cyfus. – Warto pamiętać o naszej przeszłości, bo bez tego trudno budować przyszłość.
Środki na realizację pięknej idei upamiętnienia zasłużonych Warmiaków można tez wpłacać na konto. Numer rachunku to: 97 8857 0002 3001 0006 3890 0004. W tytule wpłaty należy wpisać „Pomnik”.

Kwesty na budowę pomnika będą się odbywać także podczas dużych imprez gminnych.

mat. UG Dywity
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kóba #2103053 | 83.31.*.* 1 lis 2016 00:08

  jest OKAZJA wykorzystać na pomnik / porządnie zagospodarowany / plac po pomniku X.Dunikowskiego, - tzw.Szubienice -,........ ale pewnie rączki już umyte.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bardzo dobry pomysł #2102997 | 178.235.*.* 31 paź 2016 21:53

  Nazwać też ich imieniem ulice a nie Rondo jakiegoś Szumana czu Roosewelda albo jakiegoś Dworcowa, albo Konafojskiego, albo murzynowskiego albo Kanta, Herdera czy innych Przybłędow. Uczcić ludzi tej ZIEMI Warmińskiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages