Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Rekordowy budżet Gminy Dywity na 2017 rok

2016-12-13 08:29:48 (ost. akt: 2016-12-13 08:32:12)

Autor zdjęcia: UM Dywity

Prawie 62 mln zł dochodów, 65,5 mln zł wydatków, w tym 20 mln zł wydatków na inwestycje, deficyt na poziomie 3,6 mln zł - to najważniejsze liczby uchwalonego w piątek 9 grudnia na XXV sesji Rady Gminy Dywity budżetu gminy na 2017 rok. To rekordowy budżet w historii Gmina Dywity, w którym aż 30 proc. środków jest przeznaczonych na inwestycje. Za budżetem na 2017 rok zagłosowało 13 radnych, dwóch było przeciwnych.

Odważny, rekordowy i proinwestycyjny – taki jest budżet Gminy Dywity na 2017 rok przyjęty przez Radę Gminy Dywity na sesji 9 grudnia. Wystarczy tylko napisać, że założone w nim dochody są większe o 15 mln, a wydatki o 17,5 mln zł większe od dotychczasowego najwyższego budżetu w historii, który był przyjmowany przez Radę Gminy Dywity dokładnie rok temu.

- Wartości budżetu na 2017 rok są tak duże, bo zamierzamy realizować duże i ambitne inwestycje dofinansowane ze środków unijnych – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – Na inwestycje w 2017 roku zamierzamy przeznaczyć około 20 mln zł, co stanowi aż 30 proc. środków budżetowych i stawia nas to w czołówce gmin z Warmii i Mazur.

Jak podkreśla wójt Jacek Szydło realizacja ambitnego budżetu będzie wymagała zaangażowania całej Rady Gminy oraz wszystkich pracowników UG Dywity.
- Zaplanowaliśmy pozyskanie znaczących środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-20.

Drugim z czynników, który wpłynął na to, że budżet zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów przekroczył barierę 60 mln zł są z pewnością środki budżetowe z programu Rodzina 500 plus, które poprzez budżet gminy trafią do rodzin z Gminy Dywity. Godne podkreślenia jest to, że przedstawiony na sesji projekt budżetu na 2017 rok uzyskał pozytywne opinie zarówno od Komisji Budżetu oraz Inwestycji Rady Gminy Dywity, jak i Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie oceniła też możliwość sfinansowania deficytu i Wieloletnią Prognozę Finansową.

Do największych inwestycji zaplanowanych na 2017 rok można zaliczyć rozpoczęta w 2016 roku rozbudowę Zespołu Szkół w Dywitach, budowę wodociągów z Dywit do Ługwałdu i Różnowa, co po podpięciu do magistrali Olsztyna, pozwoli na przejście największych miejscowości gminy na dobrą jakościowo olsztyńską wodę, budowę oraz przebudowę dróg, budowę sieci kanalizacji sanitarnej Bukwałd-Barkweda, czy duży projekt zwiększający ekomobilność na terenie Gminy Dywity (budowa drogi i ścieżki rowerowej Myki-Zalbki-ul. Wiosenna w Olsztynie i zakup taboru).

mat. UM Dywity
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages