Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Kiedy z kranów poleci czysta woda?

2017-09-14 15:15:28 (ost. akt: 2017-09-14 15:33:15)

Autor zdjęcia: Fot. Beata Szymańska

Wodociąg w Ługwałdzie zaopatrujący w wodę trzy miejscowości został zamknięty w związku ze stwierdzeniem obecność bakterii grupy coli. Ta trudna, trwająca już trzy tygodnie sytuacja, zaniepokoiła mieszkańców. Jest jednak nadzieja, że już wkrótce z kranów poleci zdrowa woda.

Do naszej redakcji dotarł sygnał jednego z mieszkańców:

"Jestem mieszkańcem wsi Brąswałd w gminie Dywity. Od 3 tygodni jesteśmy pozbawieni (wsie Brąswałdzie, Ługwałd i Redykajny) wody zdatnej do celów spożywczych z powodu obecności bakterii grupy coli. Mimo wielu moich zapytań telefonicznych, urzędnicy gminy nie są w stanie udzielić informacji, co do decyzji o rozwiązaniu tego ważnego problemu.

Z informacji z Sanepidu w Olsztynie wiem, że problem jest w zanieczyszczeniu ujęcia wody w Ługwałdzie i samo płukanie wodociągu, do czego się ograniczają działania, nie jest trwałym zabezpieczeniem. Jako mieszkańcy nie jesteśmy informowani na bieżąco o stanie czystości wody, ani o powadze sytuacji. Na stronie internetowej gminy jest lakoniczna informacja z dnia 1. września o tym, że woda jest zanieczyszczona i że można jej używać do celów gospodarczych, bez rozwinięcia określenia.

Na tablicy ogłoszeń w mojej wsi nie ma żadnej informacji. Chcę podkreślić, że w tej wodzie nie powinno się nawet myć rąk. Mamy we wsi podstawiony jeden beczkowóz, ale w dniu wczorajszym ok. godz.19 już go nie było. Bakteria ta nie jest tak bezpieczna jak to się może wydawać. U osób starszych, dzieci, osób z obniżoną odpornością może być chorobotwórcza - od biegunek aż po sepsę. Nie wiem, czy mieszkańcy aż tak są tego świadomi.

Na chwilę obecną mam tylko informację, że kolejny raz będzie płukanie, następnie kolejne badanie próbek, może chlorowanie .... I tak w kółko, ale nikt nie mówi o samym ujęciu. Jesteśmy zostawieni sami sobie. Może gdyby to dotyczyło tylko Dywit to mielibyśmy czystą wodę po tygodniu. Ponoć mieszkam w najbogatszej gminie naszego województwa, ale nie odczuwam tego w tej chwili."


O komentarz poprosimy Urząd Gminy w Dywitach:

Na początek dobra informacja na temat najświeższych wyników badań wody zleconych przez Urząd Gminy Dywity. Po wielokrotnym chlorowaniu sieci oraz ujęcia wody w Ługwałdzie (z różnymi dawkami chloru) oraz intensywnym płukaniu sieci pobrane w środę 13 września przez nas próbki wykazały w dzisiejszych wynikach 0 bakterii z grupy coli na sieci wodociągowej, a także na samym ujęciu w Ługwałdzie, które zaopatruje w wodę Brąswałd, Ługwałd i Redykajny. W związku z tym zgodnie z procedurą wystąpiliśmy dziś do Sanepidu o wykonanie badań wody i potwierdzenie wyników, które uzyskała Gmina Dywity. Sanepid jeszcze w czwartek pobierze próbki wody, a ostateczne wyniki badań będą znane w poniedziałek. Jeśli pozytywne wyniki się potwierdzą, to w poniedziałek Sanepid powinien odwołać zakaz spożywania wody z ujęcia w Ługwałdzie. Warto też podkreślić, że Gmina Dywity zakupiła specjalna lampę bakteriobójczą UV za kilkadziesiąt tysięcy złotych, która będzie wykorzystywana w podobnych przypadkach.

Informacja na temat nieprzydatności wody do spożycia z ujęcia w Ługwałdzie, które obsługuje Brąswałd, Ługwałd i Redykajny była opublikowana na stronie internetowej dwukrotnie: w dniu 23 sierpnia i w dniu 1 września (linki: http://gminadywity.pl/aktualnosci/1341 oraz http://gminadywity.pl/aktualnosci/1352
W tych samych dniach wysłane poprzez System Powiadomień Masowych zostały również spersonalizowane SMS-y z informacjami o wodzie do mieszkańców Brąswałdu, Ługwałdu i Redykajn.

Na marginesie, zachęcamy wszystkich mieszkańców do zarejestrowania się w systemie powiadomień masowych. Rejestracja jest łatwa, wystarczy wysłać jednego sms-a z nazwą swojego sołectwa (bez polskich znaków) pod numer 799 448 299, aby otrzymywać ważne informacje o utrudnieniach w ruchu, awariach, czy zmianach w komunikacji publicznej.

Ponadto w dniu 23 sierpnia zostały również wywieszone informacje na tablicach ogłoszeń w Brąswałdzie, Redykajnach i Ługwałdzie. Poinformowani zostali także sołtysi, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie.
Poza tym każdy kto dzwoni do referatu gospodarki komunalnej Urzędu Gminy w Dywitach otrzymuje wyczerpujące informacje na temat bieżącej sytuacji.

Istnieje uzasadnione podejrzenie, że bakterie, które zanieczyściły ujęcie w Ługwałdzie pochodzą z gleby, nie są to na pewno bakterie kałowe. Zanieczyszczenie może mieć związek z obfitymi opadami, które występują w ostatnim czasie, co spowodowało zaistniałą sytuację.

Nie ma problemu z wodą w beczkowozach. W dniu wczorajszym około godz. 19 w Brąswałdzie nie było beczkowozu, bo pojechał on do Spręcowa celem uzupełnienia wody. Cała operacja trwała około 1,5 godziny. Po napełnieniu wodą beczkowóz trafił z powrotem do Brąswałdu.

UG Dywity
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Skandal #2327999 | 88.156.*.* 14 wrz 2017 18:51

  W dzisiejszych czasach 3TYGODNIE BEZ WODY ZDATNEJ DO PICIA TO WSTYD DLA WÓJTA!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages