Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

W gminie Dywity posypią mocniej. Jest porozumienie w sprawie zimowego utrzymania dróg

2019-01-09 15:54:56 (ost. akt: 2019-01-09 16:12:23)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Powiat Olsztyński i gmina Dywity doszły do porozumienia w sprawie zimowego utrzymania dróg powiatowych na newralgicznych odcinkach. Chodzi o podjazdy w Słupach i Różnowie oraz na tzw. krzyżówkach barczewskich.

Tegoroczna zima daje się we znaki zarówno mieszkańcom, kierowcom transportu publicznego, jak i służbom dbającym o utrzymanie przejezdności na drodze. Ciągłe zmiany temperatury po obu stronach zera stopni Celsjusza powodują naprzemienne roztapianie śniegu i jego błyskawiczne zamarzanie.

Posypywanie drogi na niewiele też się zda, jeśli mieszanka piachu i soli nie jest rozjeżdżona. Co można zrobić, żeby zminimalizować problem z nieprzejezdnością dróg i odwoływaniem kursów autobusów podmiejskich?

O tym była mowa podczas spotkania, na które starosta olsztyński zaprosił wójta gminy Dywity oraz przedstawicieli Powiatowej Służby Drogowej, Zarządu Dróg Zieleni i Transportu oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie.

Zobacz także: Zła sytuacja na drogach wymusiła zmiany w komunikacji miejskiej w Olsztynie [AKTUALIZACJA] Zdjęcie jest ilustracją do tekstu Dzisiaj (3 stycznia) rano Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie poinformował o zmianach w funkcjonowaniu dwóch linii komunikacji miejskiej.
Jak ocenił wójt Daniel Zadworny drogi powiatowe w całej gminie są przejezdne, problemy natomiast występują na krzyżówkach barczewskich oraz podjazdach w Słupach i Różnowie. - To miejsca newralgiczne z uwagi na topografię terenu i specyfikę wielkogabarytowych pojazdów. Żeby zachować przejezdność droga musi być tak posypana, by nie było tam śniegu. To powoduje konieczność wprowadzenia odrębnego standardu na te fragmenty dróg - mówił wójt.

Tę opinię potwierdził pełnomocnik ds. informacji i komunikacji społecznej w UG Dywity. - Przed podjęciem decyzji o wstrzymaniu kursu autobusu po sygnale o trudnej sytuacji na drodze, wyjeżdżamy i sprawdzamy stan faktyczny. Jeśli chodzi o tabor, pojazdy jeżdżą na oponach wielosezonowych, mają jednak automatyczne skrzynie biegów. Problem więc pojawia się, gdy mamy lodowicę, jak na przykład 7 stycznia. Warto jednak też zauważyć, że w kilku przypadkach blokady komunikacyjne wynikały z powodu aut osobowych na letnich oponach, które nie dawały rady z podjazdem - mówił Krzysztof Zienkiewicz.

Konieczność wprowadzenia wyższego standardu utrzymania drogi wskazywali także przedstawiciele ZDZiT i MPK. Problemem są oczywiście środki, których brakuje. - Odcinek Dywity - Różnowo - Słupy wynosi 10,8 km. W całej gminie mamy 55 km dróg powiatowych. W okresie od 3 do 9 stycznia na zimowe utrzymanie w całej gminie wydaliśmy 23 tys. zł, z czego 11 tys. zł tylko na ten odcinek. Przeprowadziliśmy eksperyment i wczoraj posypaliśmy to miejsce wzbogaconą mieszanką, no i otrzymaliśmy zamierzony efekt.

Tyle, że to znacznie zwiększa koszty - stwierdził Wojciech Fabisiak, dyrektor Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie.

Po wymianie opinii wszystkich stron, powiat i gmina doszły do wspólnych wniosków. - Taboru nie zmienimy, możemy jednak najtrudniejsze odcinki posypywać bogatszą mieszanką. Koszt wzrośnie, ale bierzemy za to wspólną odpowiedzialność. Powiat zapłaci za mieszankę kwotę wcześniej zaplanowaną, zaś gmina pokryje różnicę wynikającą ze wzbogacenia substancji. Dodatkowo wprowadzimy standard zapobiegania, czyli piaskarka będzie wyjeżdżać do newralgicznych miejsc trzy razy, w tym już przed wystąpieniem prognozowanego zjawiska pogodowego. Górki z piachem przy drogach też będą częściej uzupełniane. Cieszę się, że wspólnie wypracowaliśmy konstruktywne stanowisko - podsumował spotkanie starosta Andrzej Abako.

mat. UG Dywity
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dzik z Dywit i Różnowa #2659941 | 188.147.*.* 10 sty 2019 13:57

  Pożyjemy,zobaczymy! Okaże się przy najbliższych opadach śniegu bądź marznącego deszczu czy autobusy dadzą radę podjechać i przejechać całą trasę? No chyba,że mnie ktoś ustrzeli bo walą do dzików teraz wszędzie i codziennie!!! ;-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. heniek #2659722 | 82.177.*.* 10 sty 2019 09:45

  To jakaś lipa, gmina ma dopłacać PSD za właściwe utrzymanie newralgicznych miejsc na drogach powiatowych? Żeby zastosować inna mieszankę, sponsor ma się dorzucić? Skoro na podjazdach zwykłe sypanie sie nie sprawdza to stosuję coś co się sprawdza (więcej soli), bo to obowiązek PSD utrzymanie odpowiedniego stanu dróg. Sypanie byle czym też kosztuje .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. el #2659644 | 213.184.*.* 10 sty 2019 08:06

  skąd to biadolenie obecna zima nie należy do szczególnie uciążliwych w naszym klimacie. pługi i piasek potrzebne dopiero od dwóch tygodni. przed nami jeszcze dwa miesiące a już nie ma połowy forsy? gdzieś coś nie bangala

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Luki #2659634 | 213.184.*.* 10 sty 2019 07:47

  To co sypali słabiej ??? To dlaczego płacę te same podatki co inne gminy gdzie sypia normalnie??

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mazur #2659315 | 188.147.*.* 9 sty 2019 18:07

  "Czarna mokra" na tej drodze - to tylko brunetka w wannie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages