Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Już wkrótce pojedziemy nowymi autobusami

2019-02-11 10:41:04 (ost. akt: 2019-02-11 11:05:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Gmina Dywity zakupiła trzy nowe autobusy miejskie. To sześciometrowe i niskopodłogowe pojazdy klasy mini produkcji tureckiej. Nowy tabor ma poprawić komunikację Dywit z Olsztynem.

Zobacz także: Komunikacja, czyli kluczowa sprawa Komunikacja, czyli kluczowa sprawa Chciałbym, żeby nasz samorząd był samorządem inkluzyjnym, włączającym różne podmioty w zarządzanie gminą — mówi Daniel Zadworny, nowy wójt gminy Dywity....
Nowe autobusy dla Dywit mają wzmocnić obecnie już funkcjonującą komunikację na terenie gminy, która ułatwia dojazd mieszkańcom do Olsztyna.

Każdy autobus posiada dwanaście miejsc siedzących i może zabrać maksymalnie 25 pasażerów. Wewnątrz pojazdu jest również miejsce przystosowane do przewożenia co najmniej jednego wózka inwalidzkiego.

Pojazdy będą spełniać normę emisji spalin Euro 6, z kolei sam silnik ma mieć moc minimalną 90 kW. Oprócz tego w autobusach znajduje się monitoring wnętrza, a także klimatyzacja dla kierowcy i przestrzeni pasażerskiej.

Pojazdy są dodatkowo wyposażone w system informacji pasażerskiej (pasażerowie mogą na bieżąco sprawdzić m.in. to, czy nie ma opóźnień w kursowaniu autobusów).

Autobusy zostały pomalowane w wariant wybrany przez mieszkańców. Mają więc barwy olsztyńskiego MPK i logo gminy Dywity. Mieszkańcy mogli oddawać swoje głosy na profilu gminy na Facebooku.Obecnie busiki, jeszcze bez rejestracji, stoją w zajezdni przy alei Sikorskiego w Olsztynie. Jak ustaliliśmy, trwa procedura odbiorowa pojazdów.

Autobusy zostały zakupione dzięki realizacji przez gminę kompleksowego projektu zwiększającego ekomobilność na terenie gminy — informuje Jacek Niedzwiecki, kierownik Referatu Innowacji i Informacji Urzędu Gminy w Dywitach. — Projekt, oprócz zakupu autobusów, zakłada też wybudowanie oświetlonej ścieżki pieszo-rowerowej z Dywit do Różnowa, a także rozbudowę drogi gminnej z Wadąga przez Zalbki do ulicy Wiosennej w Olsztynie wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej.

Koszt zakupu trzech pojazdów to prawie 1,1 miliona złotych, z czego 85 procent środków to dofinansowanie unijne.

Gmina Dywity kupiła autobusy, bo zależy nam na dalszym rozwijaniu komunikacji publicznej i jeszcze lepszego dojazdu naszych mieszkańców do Olsztyna — dodaje Jacek Niedzwiecki. — Autobusy kupiliśmy w dobrej cenie jako pierwsza z podolsztyńskich gmin. Obecnie kolejne podolsztyńskie gminy ogłosiły przetargi na zakup autobusów. Zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu autobusów, dlatego trwa przygotowanie procedury przetargowej dla operacji ich wdrożenia w system transportu publicznego.

Gmina Dywity kupiła pojazdy w drugim podejściu, ponieważ w pierwszym postępowaniu cena autobusów okazała się zbyt wysoka. Drugie postępowanie przyniosło trzy oferty — Truck Export-Import Wynajem za 1,3 miliona złotych, Auto Cuby z Gościcina za 1,5 miliona złotych oraz MMI ze Zbyszewa za nieco ponad milion złotych.

Każda firma zaoferowała 24 miesiące gwarancji na dostarczone pojazdy. Zamawiający oceniał oferty pod kątem ceny (60 procent) oraz czasu gwarancji (40 procent). Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy ze Zbyszewa, z którą podpisano umowę.

Milena Siemiątkowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages