Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Jeszcze w tym roku powstanie tablica w hołdzie Warmiakom

2019-03-11 07:00:36 (ost. akt: 2019-03-10 14:49:39)
Projekt tablicy upamiętniającej Warmiaków

Projekt tablicy upamiętniającej Warmiaków

Autor zdjęcia: UG Dywity

Konkurs na projekt tablicy upamiętniającej zasłużonych Warmiaków rozstrzygnięty. Tablica zawiśnie w tym roku w Brąswałdzie na budynku dawnej szkoły.

Komisja konkursu na projekt tablicy upamiętniającej zasłużonych Warmiaków w Brąswałdzie wybrała zwycięską pracę. Jej autorem jest Bartosz Myślak z Pracowni Sztuki Użytkowej BAKMYK z Nowin koło Szczytna. Zwycięzca, który otrzymał 4 tys. zł nagrody, wykona też płaskorzeźbę.

Płaskorzeźba, która zawiśnie na ścianie budynku dawnej szkoły polskiej, w którym mieści się obecnie Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej, przedstawia charakterystyczny pejzaż warmiński, kapliczkę oraz fragment tekstu Marii Zientary-Malewskiej: „Pola owiane legendą przeszłości, oblane potem tysiącznych pokoleń, w których spoczęły bohaterskie kości. Walki i zwycięstwa, upadków i wyzwolenia.”
Wymiary tablicy to 3 na 5 metrów. Artysta zaproponował technikę z tzw. „narzutu”, która będzie wykonywana bezpośrednio na ścianie budynku z zaprawy sztukatorskiej.

— Przygotowując koncepcję tablicy, chciałem syntetycznie podejść do tematu i dobrze ująć zarówno tekst warmińskiej poetki, który jest ważny, jak i charakterystyczne elementy Warmii, czyli kapliczkę i pejzaż z roślinnością — mówi Bartosz Myślak.

Artysta spod Szczytna zamierza wykonywać pracę na miejscu w Brąswałdzie. Ma zająć to ok. dwóch miesięcy.

Pomysł na uhonorowanie Warmiaków walczących o polskość tych ziem zrodził się w lutym 2016 roku przy okazji obchodzonych 160. urodzin ks. Walentego Barczewskiego, wieloletniego proboszcza parafii w Brąswałdzie i zasłużonego Warmiaka. W październiku 2016 roku w Dywitach zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Zasłużonych Warmiaków, którego przewodniczącym został dr Jan Chłosta, historyk i regionalista warmiński.

Przez niecałe dwa lata trwała zbiórka na tablicę zasłużonych Warmiaków. Podczas kwest na cmentarzach, a także wydarzeń gminnych udało się zebrać kilka tysięcy złotych.

am

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages