Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

XIII konkurs na najlepszy produkt żywnościowy Gminy Dywity „O Garniec Kłobuka”

2019-09-12 20:37:37 (ost. akt: 2019-09-12 20:50:21)

Autor zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

W sobotę 24 sierpnia w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach odbył się XIII konkurs na najlepszy produkt żywnościowy Gminy Dywity „O Garniec Kłobuka”. Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło wielu gości i amatorów regionalnych przysmaków. Okazja do świętowania była podwójna, gdyż tegoroczni organizatorzy – sołectwo Gady – obchodziły jednocześnie swoje 650-lecie.

„Garniec Kłobuka” to nie tylko konkurs kulinarny. To impreza, która integruje lokalną społeczność, daje okazję do spotkań międzysołeckich, wymiany zdań i wspólnej zabawy. Do XIII edycji konkursu zgłosiło się osiem sołectw – Bukwałd, Dywity, Gady, Kieźliny, Ługwałd, Redykajny, Spręcowo i Tuławki. Każde sołectwo wystawiło stoisko z własnoręcznie przygotowanymi specjałami. W tym roku motywem przewodnim całego wydarzenia były „cztery pory roku” i w takim właśnie klimacie uczestnicy dekorowali swoje stoiska, a kreatywności nie brakuje mieszkańcom gminy Dywity! Było stoisko zimowe, a na nim udekorowana pięknie choinka, sanki i wigilijne potrawy! Były jesienne weki, wiosenna Jutrzenka i dekoracje nawiązujące do letnich żniw. Nic dziwnego, że sołectwa prześcigały się w pomysłach – punkty za stoisko przyznane przez powołaną do tego celu komisję wraz z punktami za indywidualny konkurs kulinarny wliczały się do ogólnej klasyfikacji konkursowej.

Po powitaniu gości przez wójta gminy Dywity Daniela Zadwornego oraz sołtys Gadów Karolinę Moczulską imprezę rozpoczęły „lokalne podróże kulinarne”, czyli artystyczne prezentacje sołectw, za które przyznawano dodatkowe punkty. W części artystycznej wystąpiła także Kapela Ojdana z Barczewa w składzie: Mieczysław Dziemidowicz - cymbały, Danuta Nowakowska - akordeon, Piotr Szczyglak – gitara oraz zespół „Jeszcze nie wiem” w składzie Krzysztof Kraczyna, Dariusz Dec, Wojciech Majcherski, który usłyszeliśmy w repertuarze szantowym.

W programie, oprócz koncertów i prezentacji artystycznych sołectw nie mogło zabraknąć konkursów i potyczek międzysołeckich, czyli turnieju kulinarnego sołectw na wesoło. Śmiałkowie musieli zmierzyć się z takimi konkurencjami jak quiz wiedzy o regionie, turlanie jajka między pachołkami czy karmienie się w parach chińskimi pałeczkami. Prawdziwym wyzwaniem okazała się konkurencja „warmiński słownik kulinarny”, w której uczestnicy mieli za zadanie dopisanie potocznej nazwy potrawy do gwarowej nazwy warmińskiej.

W tym samym czasie trzyosobowa komisja ekspertów oceniała produkty zgłoszone do indywidualnego konkursu kulinarnego w czterech kategoriach: potrawy, wypieki, przetwory i napoje. Po spróbowaniu wszystkich specjałów i długich naradach komisja postanowiła nagrodzić następujące produkty: w kategorii potrawy sarninę po bukwałdzku, pierogi z pokrzywą oraz lina w śmietanie. Wyróżnienie otrzymała piekielna kaczka. W kategorii przetwory pierwsze miejsce zdobyły pasty „cztery pory roku”, drugie miejsce żeberka po chłopsku, trzecie miejsce król Salomon w ziołach, a wyróżnienie musztarda jabłkowo-gruszkowa. Najlepszym wypiekiem okazał się tort „śmietankowe wspomnienie”, na kolejnym miejscu uplasował się "Mikołaj pod pierzynką", na trzecim "Leśna rozkosz", a wyróżnienie komisja przyznała puddingowi chia w mleku kokosowym. Za najlepszy napój uznano nalewkę z czarnej porzeczki, drugie miejsce zajął "Warmiński Afrodyzjak", trzecie "Nalewka Szlachecka" zaś wyróżnienie otrzymał autor nalewki z papryczek chilli.

Po zsumowaniu punktów za prezentacje sołeckie, dekoracje stoisk oraz konkurs kulinarny zwycięzcą okazało się sołectwo Ługwałd, które będzie organizatorem przyszłorocznej, XIV edycji konkursu na najlepszy produkt żywnościowy gminy Dywity „O Garniec Kłobuka”. Wszystkie sołectwa, które zgłosiły swój udział w wydarzeniu otrzymały nagrodę za czas i pracę włożone w przygotowania. Pomimo rywalizacji konkursowej najważniejsza była dobra zabawa i liczymy, że w kolejnych edycjach również tak będzie! Widzimy się w przyszłym roku w Ługwałdzie!Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: gokdywity

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages