Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Dywity promują stosowanie ekologicznych źródeł ciepła

2020-01-28 10:44:33 (ost. akt: 2020-01-30 11:56:51)

Nawet kilkaset złotych mogą zyskać przez najbliższe cztery lata mieszkańcy gminy Dywity, którzy zastosowali w swoim domu ekologiczne źródło ciepła. Takie możliwości daje uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła.

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski zatwierdził i opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwałę Rady Gminy Dywity podjętą na sesji 19 grudnia, a to oznacza, że od 23 stycznia mieszkańcy mogą składać dokumenty w Urzędzie Gminy i starać się o zwolnienie podatkowe.

— Gdy ktoś złoży odpowiednie dokumenty w styczniu, to zwolnienie z podatku od nieruchomości za budynek mieszkalny będzie obowiązywać przez najbliższe 4 lata, do 31 grudnia 2023 roku – wyjaśnia Anna Kościńska, kierownik referatu podatków i opłat lokalnych UG Dywity.

Przyjmując, że przykładowy podatek wynosi około 100 zł rocznie, to dzięki zwolnieniu mieszkaniec, który zastosował w swoim domu ekologiczne źródło ciepła, zyska około 400 zł do 2023 roku. Jak czytamy w uchwale przez ekologiczne źródło ciepła należy rozumieć: pompę ciepła, źródło ogrzewania wykorzystujące: energię elektryczną, olej opałowy, gaz. Mimo że dokumenty o zwolnienie podatkowe można składać od 23 stycznia, to zainteresowanie nowym instrumentem promującym ekologiczne rozwiązanie jest bardzo duże. Mieszkańcy tłumnie odwiedzają referat podatków i opłat lokalnych i składają dokumenty.

— Wprowadzone przez radnych nowe prawo lokalne ma zachęcać mieszkańców do stosowania ekologicznych źródeł ciepła i ochrony środowiska – mówi wójt Daniel Zadworny. — Ta uchwała to jednak nie wszystko. Chcemy wspierać mieszkańców i przedsiębiorców w ubieganiu się o dofinansowanie z programów „Mój prąd” i „Czyste powietrze”. Dlatego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizujemy cykliczne dyżury Doradcy Energetycznego, który podpowie, doradzi i pomoże napisać na miejscu wniosek o dofinansowanie.

Pierwszy dyżur odbędzie się we wtorek 11 lutego w godz. Od 9.00-14.00 w sali konferencyjnej UG Dywity. Zapraszam serdecznie!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages