Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Podziel się:

Podziel się:

SZtuka Uliczna Młodych, czyli SZUMmne lato w gminie Dywity

SZtuka Uliczna Młodych to nowy projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach i Fundacji dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste. Przez dwa miesiące GOK Dywity w partnerstwie z Fundacją realizował półkolonie letnie dla dzieci i młodzieży z całej gminy.

W tygodniowych cyklach warsztatowych w GOKu w Dywitach, Bibliotece Publicznej w Dywitach, Gadach, Brąswałdzie, Słupach i Sętalu udział wzięło łącznie ponad 150 dzieci. Przez dwa miesiące wakacji animatorzy Ośrodka Kultury i Fundacji organizowali zajęcia i zabawy dla uczestników, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

Każdy turnus miał inny temat przewodni przez co był całkiem nową przygodą. W GOKu podczas lipcowego turnusu dzieci samodzielnie zbudowały paraktoniki ¬- miniaturowe teatrzyki pacynkowe w pudełkach, natomiast w sierpniu stworzyły „olbrzymy spokoju”. W Gadach tematem przewodnim był cyrk, w Brąswałdzie japoński teatr uliczny, a Słupy miały własny wernisaż wystawy artystycznej. W Sętalu „Barstuki i Kłobuki zrobiły SZUM” (w oparciu o baśnie i legendy warmińskie - Marii Zientary-Malewskiej) natomiast ostatni tydzień projektu realizowany był w Bibliotece Publicznej w Dywitach i przybliżał tematykę Bajek i tradycyjnych sztuk starodawnych, w tym łucznictwo i instrumenty perkusyjne dawne. W tym bogactwie tematów nie zabrakło oczywiście czasu na zabawy integracyjne oraz ruchu na świeżym powietrzu.

Mimo różnorodności wszystkie turnusy łączył jeden element – finałowe piątki z SZUMem. Na zakończenie każdego tygodnia warsztatowego projektu dzieci robiły SZUM, czyli wychodziły ze swoją sztuką na ulicę i prezentowały ją mieszkańcom. Była to okazja do pokazania całotygodniowych dokonań artystycznych, i jednocześnie włączenie przechodniów w sztukę uliczną oraz zaproszenie ich do czynnego udziału.

SZtuka Uliczna Młodych jest w założeniu projektem cyklicznym, dlatego już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach. Do zobaczenia!


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Oceń artykuł:

(0)