Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Podziel się:

Podziel się:

Artystyczne czary mary

Czasami siedzi coś w głowie przez wiele lat. I chociaż puka, stuka, nie może się wydostać. Aż w końcu z tej przeszkadzajki, zadziorka czy emocji rodzi się obraz. Zupełnie niematerialny byt zaczyna naprawdę istnieć. To się nazywa “Magia Sztuki”. I tym właśnie zajmujemy się na spotkaniach Grupy Plastycznej “Paleta”.

Jeśli chciałbyś zobaczyć co emerytki, mamy, bibliotekarki, nauczycielki mają naprawdę w głowach, obejrzyj wystawę “Magia Sztuki”. Bywają to zupełnie zaskakujące rzeczy. Ale w “paletowym” malowaniu nie chodzi o budzenie kontrowersji, tylko o zachwycający proces tworzenia.

Gdy będziesz oglądał wystawę, stań przed każdym obrazem i przyjrzyj mu się uważnie. Nie oceniaj techniki malarskiej, ale pomyśl o jego autorce. Może zgadniesz kim jest, jakie ma życiowe doświadczenia. Masz niesamowitą możliwość spojrzenia w głąb jej duszy - skorzystaj z tego i doceń, bo nie każdy ma odwagę tak się pokazać. Temat, kolory, pociągnięcia pędzlem - każda rzecz jest znacząca i ciekawa..

Rzadko kto w dorosłym życiu ma możliwość przemieniania tego co w nim siedzi na realne obrazy. Tworzenie zastrzeżone jest dla dzieci i artystów. Dorośli robią ważne rzeczy - piorą, sprzątają, wożą na zajęcia pozalekcyjne, harują na chlebek, poświęcają się dla rodziny. Artystyczne potrzeby odkładają na później. Pewnie dlatego w “Palecie” przeważają panie, które plastyką zajęły się po przejściu na emeryturę. Ale są też dziewczyny, które wykradają z rodzinnej rutyny kilka godzin w tygodniu by malować. A także żeby się spotkać, pogadać - o sztuce, albo przyziemnych sprawach. To taka biała magia, koło pełne kobiecej i twórczej mocy.
Magia sztuki przyciąga wrażliwe serca, dlatego od wielu już lat młodzież ze Wspólnoty Wiara i Światło spotyka się z malarkami aby wspólnie tworzyć, w tym roku inspiracją była technika monotypi.

Wystawę „Magia Sztuki” można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach, bierze w niej udział 35 osób, malarki z Grupy Plastycznej Paleta oraz członkowie Wspólnoty Wiara i Światło. Zapraszamy na Finisaż wystawy i spotkanie z autorami prac 18.01.2020r. o godzinie 17:30. Uroczystość rozpocznie spektakl „U Nas w Betlejemkach” Teatru Amatorskiego z Frączek.

Autor: Magda Brzezińska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach oraz opublikowany na portalu Dywity: Artystyczne czary mary dywickim GOKu
Oceń artykuł:

(0)