Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

Wilniukowe Kaziuki w Dywitach

Kaziuk (Kaziuki, lit. Kaziukomugė) – odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca). Tradycja kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku i wiąże się z ogłoszeniem księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym przez papieża Klemensa VIII. Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi. Można tu spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego. Od 2020 roku Jarmark Kultury Wileńskiej będzie gościł również w Dywitach.

Wilniukowe Kaziuki

7 marca 2020 roku (sobota) godz. 16:00
Sala Szkoły Podstawowej w Dywitach (ul. Spółdzielcza w Dywitach)
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

Pierwsze dywickie Święto Kaziukowe nawiązujące do odbywającego się od czterystu lat jarmarku odpustowego w Wilnie, w dzień świętego Kazimierza. To nawiązanie do tradycji kultury, zwyczajów, gwary wileńskiej Polaków zamieszkałych na Wileńszczyźnie i tych którzy zamieszkują na Warmii.Spotkanie z zespołami: Ustronie i Troczanie.Podczas spotkania goście zapraszają na kiermasz ze specjałami wileńskim: palmami, sercami kaziukowymi, piernikami, serami, wileńskim chlebem, kindziukami, uszkami oraz nalewkami.

Troczanie
Polski ludowy zespół “Troczanie”, podobnie jak i liczne inne zespoły wokalno-taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu uczęszczały same panie, zespół nazywał się ,,Troczanka'', a po trzech latach dołączyli również panowie. Do lipca 1996 roku kierował zespołem znany muzyk Włodzimierz Saszenko, kapelą – Wiktor Kowalewski, między innymi autor kilku utworów o Trokach, starostą była założycielka zespołu – Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym „Troczan” jest utalentowany muzyk Krzysztof Stankiewicz, starostą i organizatorem całego kolektywu oraz wszystkich wyjazdów koncertowych – Dinara Karaniewska. Kapelą kieruje Władysław Niedźwiedzki, a grupą taneczną – Sofiko Lavrukaitis.
Zespół co roku bierze udział w festynie Kultury Polskiej rejonu trockiego „Dźwięcz, polska pieśni“ oraz w festiwalach zespołów Wilenszczyzny. Śpiewa i tańczy na świętach plonu oraz uroczystościach poświęconych dniu miasta oraz świętom państwowym.
Z chęcią wyjeżdża do Macierzy. Był gościem X Jubileuszowego Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Chórów Polonijnych do Koszalina, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. „Troczanie“ byli również gorąco przyjmowani w Górze Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Cieszynie, Białymstoku, Węgorzewie, Bielsko Białej, Szczyrku, Wiśle, Suwałkach, Siemiatyczach, Pułtusku, Sankt Petersburgu (Rosja), Dyneburgu (Łotwa), Mińsku (Białoruś).
Dziś zespół liczy około 35 członków. W zespole „spotkały się“ 3 pokolenia – babcie, rodzice i ich dzieci. Wynikiem pracy 29 lat jest ponad sto pieśni: patriotycznych, wojennych, lirycznych, żartobliwych, kolęd oraz wiele tańców polskich, litewskich oraz karaimskich.


Ustronie
Zespól folklorystyczny USTRONIE wywodzi się z Klubu Seniora Ustronie i powstał w 2007 roku.
Liczy 24 osoby, w tym 4 członków kapeli. Pomysłodawcą, założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Elżbieta Rusiecka-Kucharska. Myślą przewodnią zespołu jest przekazywanie tradycji folkloru ziemi skierniewickiej, a inspiracje do tworzenia repertuaru czerpane są z lokalnych pieśni i przyśpiewek ludowych. Zespól pielęgnuje również folklor w swoich strojach - są to tradycyjne stroje łowickie. Na specjalne okazje, typu występy dla władz miasta, zespół posiada różnorodne stroje galowe własnego pomysłu.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Oceń artykuł:

(0)