Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

Muzyczna kawiarenka - koncert Roberta Kuśmierskiego i Marka Majewskiego

Dwóch wybitnych artystów zagra dla Pań i Panów z okazji Dnia Kobiet, bo każdy z nas ma coś z kobiety.

Muzyczna kawiarenka

Marek Majewski i Robert Kuśmierski

Nowa propozycja Gminnego Ośrodka Kultury na spotkanie z muzyką

8 marca 2020 roku godz. 17.00

Sala widowiskowa GOK w Dywitach


Dwóch wybitnych artystów zagra dla Pań i Panów z okazji Dnia Kobiet, bo każdy z nas ma coś z kobiety.Marek Majewski– Autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk oraz felietonista. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Urodził się w roku 1952 w Warszawie, w znaku Skorpiona, co już wróżyło mu karierę artysty – satyryka. Warszawiak – jak mówi – z pradziada, ale nie z dziada. Bo dziadek musiał przed prześladowaniami carskimi uciekać z Warszawy i do swojego miasta wrócił dopiero jego syn, czyli ojciec Marka. Od dzieciństwa związany z warszawską dzielnica Żoliborz.
W czasie okupacji, mama prowadziła tajne komplety, ojciec zaś walczył w Powstaniu Warszawskim. Jest artystą – samoukiem. Z wykształcenia mgr inż. lotnictwa, ze specjalnością konstruktor lotniczy, co niewątpliwie pomaga mu przy konstruowaniu piosenek, wierszy i fraszek.

Zadebiutował w wieku 9 lat, występując w Domu Spokojnej Starości z piosenką Jabłuszko pełne snów z repertuaru Mieczysława Wojnickiego. Piosenka trudna do zaśpiewania dla dziecka, podbiła jednak publiczność, starszą przeciętnie o 60 lat od wykonawcy.

Chociaż ukończył Politechnikę Warszawską, w czasie studiów śpiewał w chórze Uniwersytetu Warszawskiego, a na macierzystej uczelni udzielał się w studenckim ruchu turystycznym, któremu wtedy towarzyszyło wiele imprez piosenkowych. Wielokrotnie brał udział w gdańskim przeglądzie piosenki turystycznej BAZUNA, Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Festiwalu YAPA w Łodzi i poznańskim w Festiwalu Piosenki Rajdowej. I wszędzie tam gdzie zagrał i zaśpiewał, zdobywał nagrody i wyróżnienia. Zaangażował się
w piosenkę turystyczną do tego stopnia, iż stworzona przez niego grupa PUW, składająca się ze studentów Uniwersytetu i Politechniki, śpiewała na przeglądach piosenki turystycznej chorały Jana Sebastiana Bacha.

Z czasem jednak artysta zmienił swoje upodobania i zaczął tworzyć i śpiewać piosenki zaangażowane z zacięciem satyrycznym. Prezentował je na ważnym wówczas na piosenkowej mapie Polski przeglądzie SMAK (Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów) w Myśliborzu, któremu towarzyszyły warsztaty prowadzone przez wybitnych twórców. m. in. Jonasza Koftę i Agnieszkę Osiecką. Do Myśliborza jeździł jako uczestnik, potem jako były laureat, potem jako juror, wreszcie jako kierownik artystycznyRobert Kuśmierski – muzyk, akordeonista, solista, wirtuoz i sceniczny partnerem Jaromira Nohavicy. Akordeonem zaraził się od ojca, który również grał na tym instrumencie
i już jako młody człowiek wiedział, że to będzie przyjaciel i towarzysz jego życia. Świetnie radził sobie również na fortepianie, ale czuł, że z akordeonem może zrobić coś więcej. Aczkolwiek fortepian jest do dzisiaj bliskim mu instrumentem.

W trakcie swojej edukacji zdobywał liczne nagrody, a teraz uczy młodych ludzi grać na akordeonie i jego uczniowie wygrywają konkursy (np. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Popradzie), studiują dalej na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. On sam jeździ teraz po całym świecie i cieszy się muzyką. Uważa, że obecne akordeony koncertowe to takie małe przenośne orkiestry.

5 lat temu wydał płytę pt.”Karuzela” to debiutancki album tego wybitnego akordeonisty i pianisty. Na płycie znalazły się brawurowe instrumentalne wykonania klasyki, a „wisienką na torcie” jest piosenka, w której oprócz Roberta zaśpiewał gość specjalny – Jaromir Nohavica. Z tego punktu widzenia płyta to gratka dla fanów Nohavicy, ponieważ duet Kuśmierski-Nohavica śpiewający „Přívozská puť” usłyszeć można tylko podczas koncertów i właśnie na „Karuzeli”!
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Oceń artykuł:

(0)