Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Podziel się:

Podziel się:

„Spotkania z myślą dojrzałą” – filozoficzna jesień w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach

O tym, że filozofia może być ciekawa i warto poznawać ją w każdym wieku przekonali się uczestnicy „Spotkań z myślą dojrzałą” podczas cyklu zajęć filozoficznych dla seniorów. Projekt „Spotkania z myślą dojrzałą”, czyli filozofia dla seniora to efekt współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Autorką i koordynatorką projektu była Katarzyna Ossowska – animatorka GOK w Dywitach, z wykształcenia doktor filozofii. Skąd pomysł na taki projekt? Z potrzeby pokazania, że filozofowanie to naturalny element naszej codzienności, nie zarezerwowany jedynie dla murów uniwersyteckich, a filozofia może być praktycznym narzędziem przydatnym w rozwiązywaniu problemów życia codziennego.

„Spotkania z myślą dojrzałą” to jeden z dziewięciu projektów, które otrzymały dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach konkursu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” organizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Projekt był dofinansowany także ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jednym z podstawowych celów całego konkursu było nawiązanie współpracy podmiotów z dziedziny kultury i edukacji, stąd pomysł na wspólne działanie ośrodka kultury i uniwersytetu.

Od 4 września do 16 października 2020r. pracownicy naukowi Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie zaproszeni do udziału w projekcie poprowadzili 7 spotkań wykładowo-warsztatowych dotykających najważniejszych i najbardziej aktualnych zagadnień i problemów filozoficznych. Projekt otworzył prof. dr hab. Mieczysław Jagłowski, dyrektor Instytutu Filozofii UWM w Olsztynie, wykładem pt. „O prawdzie w czasach postprawdy”. Kolejni zaproszeni goście dotykali równie ważnych filozoficznych tematów z wielu różnych dziedzin. Dr Agnieszka Biegalska przyjechała z wykładami pt. „Przyczynek do teorii miłości” oraz „Wola. Rzeczywistość czy wyobrażenie?”. Dr hab. Dorota Sepczyńska opowiedziała o rozumieniu w ujęciu niemieckiego filozofa Hansa-Georga Gadamera, a dr Tomasz Dreikopel zastanawiał się z uczestnikami co znaczy „Stać się cnotliwym, cnotliwym nie będąc, czyli co Arystoteles miał na myśli”. Dr Jarosław Strzelecki spojrzał z seniorami na „Transhumanizm okiem filozofa”, zaś ostatnie spotkanie poprowadziła dr Marta Śliwa na temat kulturowego rozumienia czasu i przemijania.

23 października 2020r. odbył się uroczysty finał projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. Koordynatorka projektu wraz z dyrektor GOK w Dywitach Angeliką Stawisińską wręczyła podziękowania prowadzącym zajęcia oraz ceramiczne upominki, których autorką jest Joanna Zawadzka instruktorka zajęć ceramicznych w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach. Ostatnie spotkanie było też okazją do podsumowań i planowania, ponieważ mimo zakończenia projektu grupa naszych seniorów-filozofów ku radości organizatorów wyraziła wyraźny niedosyt w poznawaniu tej pięknej dziedziny!

Stało się tak zapewne dlatego, że na spotkaniach były poruszane fundamentalne problemy filozoficzne bliskie każdemu człowiekowi – zagadnienie wolności, prawdy, szczęścia, sposobów myślenia, poznania rzeczywistości. Teoretyczne wprowadzenie było za każdym razem wstępem do tego, co w tych spotkaniach było najważniejsze – twórczej dyskusji. Seniorzy bardzo aktywnie włączali się do rozmowy i rozważań - wspólnego namysłu nad sprawami, nad którymi z pewnością zastanawiamy się na co dzień, ale w sposób nieusystematyzowany i nie zawsze świadomy.

Jak mówią sami uczestnicy, udział w projekcie był przygodą i podróżą po wielu wiekach myśli filozoficznej, wzmacniającą świadomość i umiejętności krytycznego myślenia. Był także wprawianiem się w dyskutowaniu i argumentacji. Dla większości osób, które zgłosiły się do projektu był to pierwszy kontakt z filozofią, tym bardziej cieszą pozytywne reakcje i opinie uczestników o podjętych działaniach: „Każdy wykład nie kończył się na sali tylko u nas w domu! Po powrocie często dyskutowaliśmy o tym, co usłyszeliśmy za zajęciach”; „Wykład pobudził do zastanowienia się nad złożonością świata, nowymi technologiami i szukania odpowiedzi czy mogą one przynieść dobro, czy zło”; „Dowcipna i pozornie lekka rozmowa o ważkich sprawach ”; „Pani Dorota swoją charyzmą porwała nas do świata filozofii w sposób bezpośredni. Czuliśmy się równoprawnymi osobami w dyskusji”.

Filozoficzne piątkowe popołudnia stały się dla uczestników także przestrzenią do spotkania w kameralnym, przyjaznym gronie rówieśników, wymiany poglądów i życiowych doświadczeń w miłej atmosferze. Zajęcia z filozofii odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach po raz pierwszy, ale dzięki potencjale i entuzjazmowi uczestników z pewnością nie ostatni. Dzięki temu projektowi GOK wzbogacił się o nową formę edukacji kulturalnej – filozofia jest wszak bardzo ważnym elementem naszej kultury.

Katarzyna Ossowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Oceń artykuł:

(0)