Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Podziel się:

Podziel się:

Warmińska Wylęgarnia Rękodzieła - finał projektu

Projekt "Warmińska wylęgarnia rękodzieła " dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2020”.

Projekt powstał dzięki współpracy sołectw, organizacji pozarządowych, animatorów i przedstawicieli innych Instytucji / organizacji w rozmowach podczas Inkubatora Kultury, czyli kwartalnych spotkań współpracy. Jest on odpowiedzią na potrzebę tworzenia inicjatyw podnoszących jakość życia dzieci, młodzieży i dorosłych na wsi, a także potrzebę uruchomienia grup wsparcia dla mieszkańców zainteresowanych samorozwojem poprzez sztukę w miejscowościach oddalonych o kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów od Ośrodka Kultury. Wylęgarnia zakotwiczyła więc w sześciu wiejskich miejscowościach: Kieźlinach, Gadach, Frączkach, Spręcowie, Bukwałdzie, Barkwedzie. Chcieliśmy poprzez wyjście poza mury instytucji zwiększyć szansę na obecność kultury w życiu społecznym całej Gminy. W ramach projektu zrealizowaliśmy 144 godziny warsztatów rękodzielniczych, 3 plenery, wystawę oraz koncert.

Od czerwca do września 2020r., w każdej miejscowości uczestnicy w wieku od 4 do 80 lat mogli realizować się w danej sztuce rękodzielniczej tych ziem, w tym w warsztatach:

• "Haftowanie, wyszywanie", który poprowadziła Krystyna Tarnacka, która nawiązując do motywów warmińskich z tradycyjnych czepców uczyła haftować te wzory. Uczestnicy przygotowali na warsztatach wyhaftowane woreczki na zioła i lawendę
• "Jedwab", gdzie uczestnicy malowali motywy kwiatowe z skrzyń warmińskich na jedwabnych chustach pod okiem Joanna Kitkowskiej,
• "Ceramika użytkowa" gdzie uczestniczki i uczestnicy przygotowywali miski, talerze, mydelniczki, podstawki, czyli wszystko to co stanowi sztukę użytkową dawnej Warmii. Warsztat poprowadziła i prace w piecu wypaliła Joanna Zawadzka
• "Tkactwo", w którym pod okiem Renaty Śliwki na polskich krosnach uczestniczki tkały chodniczki, serwetki, makatki, poduszki, torebki i inne kolorowe prace z wełny i lnu.

Swoistą integracją i artystyczną współpracą okazały się wiejskie plenery, które zawitały w piękne warmińskie przestrzenie architektury, przyrody i krajobrazu: do Kieźlin, Frączek i Bukwałdu

Cały projekt zakładał 80 uczestników i uczestniczek. Finalnie, ku naszej radości, w projekcie wzięło udział ponad 120 osób z Gminy Dywity i ościennych miejscowości.

Ze wszystkimi uczestnikami spotkaliśmy się na swoistym Finale, czyli wystawie powstałych w ramach warsztatów i plenerów prac połączonej z koncertem muzyki tradycyjnej "Warmińska wylęgarnia rękodzieła".

W trakcie odbyła się też prelekcja o warmińskiej kulturze, gadka warmińska i ewaluacja. Prócz uczestniczek i uczestników byli z nami instruktorzy, tradycjonaliści i regionaliści (Jadwiga Orzołek i Łukasz Ruch). To był wieczór pełen wrażeń.

W ramach podsumowania powstała również publikacja, którą w ramach upowszechniania podzieliliśmy się ze wszystkimi Instytucjami Kultury na Warmii, aby podzielić się rezultatami projektu.

Naszym celem było stworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej i kształtowania postaw otwartych na sztukę mieszkańców wiejskiej gminy Dywity. Udało nam się! Po zakończonym projekcie realizujemy cykliczne zajęcia ceramiczne, kwartalne warsztaty ceramiczne oraz rozpoczęliśmy warsztaty tkacie w Izbie Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w ramach współpracy z Fundacją Prymus. Dzieje się! Działa!

Angelika Stawisińska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Oceń artykuł:

(0)