środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Podziel się:

Podziel się:

Gmina Dywity oczami młodych

Zaproszenie do strony kulturawarminska.pl, gdzie znajdziecie mapę, na której oznaczono m.in.: kościoły, kaplice, klasztory, pomniki przyrody, zabytki architektury, kapliczki, przydrożne krzyże i miejsca historyczne. Zachęcamy do zwiedzania gminy Dywity.

W listopadzie 2020 r. rozpoczęliśmy akcję Młodzieżowa Rada Kultury. Ma to być grupa młodych ludzi, którzy chcą wesprzeć działania Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, jak i sami wymyślać inicjatywy w których realizacji im pomożemy. GOK Dywity reprezentuje Polskę w projekcie Erasmus+ „COOLtura wśród młodych ludzi”. Dostaliśmy zadanie, aby z naszą lokalną młodzieżą znaleźć i zaprezentować ciekawe miejsca w naszej gminie związane z lokalną historią. Nasi reprezentanci Młodzieżowej Rady Kultury postanowili nam pomóc. Wyruszyli w teren, aby zbadać i sfotografować swoją najbliższą okolicę. Marcelina Kępczyńska dokładnie przyjrzała się Kaplicy w Kieźlinach, wybudowanej po zarazie, która nawiedziła tą wieś w 1897 roku. W tej chwili kaplica pełni funkcję kościoła parafialnego, gdzie znajdują się relikwie Św. Rozalii przywiezione przez Józefa Krauze - dawnego mieszkańca wsi Kieźliny. Jeszcze po II wojnie światowej przed kaplicą stał pomnik upamiętniający ofiary zarazy, lecz pod koniec lat sześćdziesiątych został on rozebrany i na jego miejscu stoi teraz figura Matki Bożej Królowej, przywieziona ze Lwowa. Na szczycie kaplicy wisi dzwon "Maryja" z roku 1906. Na tylnej ścianie kaplicy znajduje się barwny witraż przedstawiający patronkę kościoła - Św. Rozalię. Interesujące jest wezwanie świątyni. Św. Rozalia urodziła się w okolicach Palermo na Sycylii około 1130 roku. Już jako młoda dziewczyna poświęciła się Bogu i wybrała życie pustelnicze w grocie w okolicach Monte Pellegrino pod Palermo, zamiast małżeństwa, do którego przynaglali ją rodzice. Zmarła w wieku około 36 lat. W roku 1624 przypadkowo odkryto jej relikwie. W tym czasie miasto i okolicę nękała zaraza. Po znalezieniu doczesnych szczątków dziewczyny epidemia nagle ustała, a św. Rozalię uznano za patronkę chroniącą od zarazy. Natalia Sopel za cel obrała sobie kapliczkę, wybudowaną w 1920 roku przez głowę rodziny Gerigk na cześć św. Józefa, patrona ludzi ciężko chorych i umierających. Julia Żarnowska zainteresowała się dzwonem, będący herbem Ługwałdu. 120 lat temu zawiesił go tu ówczesny sołtys Barczyński, w celu łączenia ludzi jak dziś telefony czy Internet. Mimo, iż jego funkcję przejęły nowoczesne technologie komunikacji, to jednak zachował swoją siłę integrowania mieszkańców Ługwałdu, którzy od kilku lat co roku w dniu 22 lipca rozpoczynają jego święto przychodząc każdy z mniejszym lub większym dzwonkiem, dzwoniąc w uroczystym pochodzie do miejsca późniejszej zabawy. Przywilej rozpoczęcia święta przez uderzenie Małego Dzwonu przysługuje sołtysowi. Czasami, razem z sołtysem, w dzwon uderza zaproszony gość. Motyw dzwonu można tu odnaleźć w wielu miejscach na różnych rzeczach np. ławkach, tablicach, a nawet śmietnikach.
Nasza gmina skrywa wiele ciekawych miejsc, z którymi łączą się wyjątkowe historie. Na naszej stronie kulturawarminska.pl znajdziecie mapę, na której oznaczono m.in.: kościoły, kaplice, klasztory, pomniki przyrody, zabytki architektury, kapliczki, przydrożne krzyże i miejsca historyczne. Możecie tu znaleźć ciekawe historie związane z naszą gminą. Namawiamy Was do interesowania się naszą lokalną historią i zwiedzania wyjątkowych miejsc w naszej pięknej gminie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Oceń artykuł:

(0)