Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Ścieżka pieszo-rowerowa na trasie Dywity-Kieźliny wciąż niegotowa. Kiedy na ruchliwej dk 51 będzie bezpieczniej?

2017-11-03 07:00:00 (ost. akt: 2017-11-02 22:07:20)
Jest opóźnienie na budowie ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze krajowej 51, na odcinku od Dywit do Kieźlin

Jest opóźnienie na budowie ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze krajowej 51, na odcinku od Dywit do Kieźlin

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Jest opóźnienie na budowie ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze krajowej 51, na odcinku od Dywit do Kieźlin. Miała być gotowa z końcem października. A będzie, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, dopiero pod koniec tego miesiąca.

Chyba nikt się nie spodziewał, że budowa zwykłej ścieżki pieszo-rowerowej może okazać się nie lada wyzwaniem drogowym. A jednak. Do końca października miał być gotowy ciąg pieszo-rowerowy przy drodze krajowej nr 51 na odcinku od Dywit do Kieźlin.

Budowa trwa od maja. Jest też nowy termin zakończenia inwestycji. Ścieżka ma być gotowa pod koniec listopada.

— Zmiana terminu wynikła z konieczności dodatkowego wzmocnienia podłoża w okolicy kładki — mówi Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA. — Projekt, który otrzymaliśmy od gminy Dywity, nie uwzględniał występowania w tym miejscu nienośnych gruntów organicznych o głębokości nawet do 7 m.
Wykonawca zaproponował wzmocnienie tego miejsca za pomocą materaca z geotkaniny, na której ułożony zostanie georuszt wypełniony kruszywem. Na materacu zostanie wykonany nasyp, na którym ułożona będzie nawierzchnia.

— Wstępnie zakładamy, że prace powinny się zakończyć do 24 listopada, ale ostateczny termin będzie zależał zarówno od pogody, jak i ewentualnych dodatkowych nieprzewidzianych okoliczności związanych z nienośnymi gruntami — dodaje Głębocki.

Ścieżka o długości ponad 1,2 km powstaje na zlecenie GDDKiA i ma poprawić bezpieczeństwo na tej ruchliwej drodze krajowej. Gmina Dywity długo zabiegała o tę inwestycję, wykładając 100 tys. zł na projekt techniczny, pod budowę przekazała też pięć działek. 


Ścieżka dla pieszych i rowerzystów w Dywitach ma mieć 3,5 metra szerokości, mają też powstać dwie zatoki autobusowe. Koszt prac to 1,9 mln zł. Inwestycja finansowana jest z Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

I ta ścieżka na pewno poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale nie rozwiąże problemów kierowców jadących od tej strony do Olsztyna. Do tego przeciągająca się budowa dodatkowo ogranicza ruch na wjeździe do miasta. Są ograniczenia prędkości, tworzą się korki.

Ale to chyba jedynie przedsmak tego, co czeka kierowców, kiedy na drodze nr 51 ruszy budowa ronda na skrzyżowaniu w kierunku osiedla Sterowców, na którym przybywa bloków. Przedsiębiorcy z Dywit wraz innymi właścicielami firm z gmin położonych przy drodze nr 51 założyli stowarzyszenie, które zabiega o jej modernizację. W obecnym programie przebudowy dróg krajowych do 2023 roku nie jest jednak ujęta przebudowa tej drogi, w tym szczególnie najtrudniejszego odcinka od Olsztyna do Spręcowa.
am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ktoś #2734802 | 188.147.*.* 19 maj 2019 23:18

  Projektanci ścieżki rowerowej nie uwzględnili chyba trzech zjazdów z drogi krajowej.korkuc stary centbet i do małego lasku gdzie sprzedają truskawki.zostaly zrobione zjazdy z drogi głównej do dróg których w rzeczywistości nie ma na mapach geodezyjnych. Zainteresowanych proszę o sprawdzenie na oficjalnej stronie map geodezyjnych

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kass #2432374 | 83.6.*.* 3 lut 2018 00:47

  Bezpieczniej bedzi3 jak zrobią obwodnicę!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ttt #2366924 | 94.254.*.* 4 lis 2017 11:02

  To jest raczej ścieżka Dywity-Olsztyn, zaczyna się w Dywitach kończy w Olsztynie, a do Kieżlin jest jeszcze kawałek drogi. Swoją drogą to do Kieźlin by się ścieżka rowerowa przydała, albo chociaż chodnik. Szczególnie odcinek od Abrama do Kieźlin jest dla pieszych i rowerzystów naprawdę niebezpieczny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. REK #2366833 | 176.221.*.* 4 lis 2017 01:53

  Przez "spryt" i cwaniactwo wójta i sitwy w Dywitach nie bedzie północnej obwodnicy Olsztyna. Specjalnie wykupili grunty i pobudowali domy aby wykorzystać okazję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zablokowało chyba jakieś stowarzyszenie #2366751 | 88.156.*.* 3 lis 2017 21:17

  czy coś podobnego z Różnowa. Jakiś kandydat na wójta? Przypomnijcie mi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (38)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages